چند نکته کاربردی برای شفا با قرآن

دوست داریم باور کنیم اما نمی توانیم! شاید به‌خاطر این که آزمایش کرده ایم و نتیجه نگرفته ایم! زیاد شنیده ایم اما باور نکرده‌ایم...

 برایمان گفته اند که قرآن  شفای درد هاست، اما سوال مهمی که این وسط وجود دارد این است که چرا قرآن آن جور که می خواستیم درد های مرا شفا نداده است؟! 

 چرا با وجود این که مشکلات و دردهای فراوانی‌داریم اما قرآن این دردها را درمان نکرده است؟!

این سوالی است که اگر تعارف را کنار بگذاریم و‌به دنبال جوابش برویم بدون شک گنج های فراوانی را کشف خواهیم کرد.  آخر گرفتاری‌های کوچک و بزرگ ما فراوان است و ما نسخه تمام دردهایمان (تاکید می کنم تمام درد‌هایمان) را  بر طاقچه اتاق هایمان گذاشته‌ایم و در زجر دردها و مشکلات دست و پا می زنیم!!

جالب آن جاست که این نسخه شفا بخش فقط ویژه‌علما و دانشمندان نیست، حتی بهره مندی از آن منحصر به یادگیری زبان عربی هم نیست‌و فقط اراده می خواهد و توفیق و...

البته بهره علما و پاکان از این دریای  بی کران بیش از دیگران است اما ما آدم های‌معمولی هم می توانیم شفای دردهایمان را از قرآن بخواهیم و بچشیم.

 بسیاری از آیات و روایات حجت را برای همه حتی ما آدم های معمولی تمام کرده اند مثلا  در خطبه نوزدهم نهج البلاغه می خوانیم:

" بدون تردید قرآن ظاهری شگفت انگیز و باطنی عمیق دارد، مطالب اعجاب برانگیزش پایان پذیر نیست و مطالب حساس آن همیشه مسئله روز است و فقط به و سیله قرآن مشکلات حل خواهد شد و گمراهی ها برطرف خواهد شد"

کافی است باور کنیم و شروع...

 

چند نکته  کاربردی:

1- حتما  شنیده اید که بعضی وقت ها بعضی درها قفل است و بعضی وقت های دیگر همان درها باز باز است.البته ما نمی خواهیم بگوییم که درهای ارتباط باقرآن در طول سال بسته است اما به جرأت می توانیم بگوییم هیچ لحظه ای به اندازه ماه رمضان درهای گنج های قرآن به روی ما این گونه باز باز نیست. البته از لحاظ مکانی مکه و مدینه که محل‌نزول قرآن است هم شبیه  چنین ویژگی هایی را دارد.(بعضی جاهای دیگر مثل حرم مطهر امام رضا علیه السلام که به نوعی محضر قرآن ناطق محسوب می شود هم خیلی اثرات خوبی در فهم آن دارد و می توان در این زمینه از خود حضرت هم کمک ویژه گرفت

2- به قول مجنون:  "ناچشیده حرعه ای از جام او ؛ ؛ عشق بازی می کنم با نام او"   آری آن جایی که اسم لیلی را برماسه های کنار دریا می نوشت و موج دریا می آمد و آن را پاک می کرد و دوباره مجنون اسم لیلی را بر ماسه می نگاشت و یک آقایی سر می رسد این کار مجنون را بیهوده می خواند مجنون در جوابش این جواب را نثارش می کند! البته این جمله معانی عمیق خاص خودش را دارد.

خوب می دانید که برای نگاه کردن ساده به صفحات قرآن هم ثواب می نویسند چرا که به قول بزرگی: "قرآن کلام  معشوق است و نگاه کردن معمولی هم به آن طعم شیرینی دارد"  خیلی از ساعات شبانه روز هست که در این ماه می توانیم با نگاه کردن به آیات قرآن به مرور جان خود را جلا و صفایی ویژه دهیم. البته این بدبن معنی نیست که این موضوع بهانه ای شود برای تنبلی ها و کنار گذاشتن مراحل والاتر ارتباط با قرآن.

3- مراحل بالاتر در ارتباط باقرآن هم از جمله روخوانی، ترجمه، تفسیر هم نکات خاص خودش را دارد که انسان می تواند در این ماه با پیدا کردن کلیدهای تازه در این باره بهره خود را از می ناب آن بیشتر و فراوان تر کند.

مثلا جالب است بدانید که یکی از نکاتی که در روش فهم قرآن وجود دارد این است که در آیه ای که تلاوت می کنیم دقت کنیم که خداوند کدامیک از اسامی خودش را در آن آیه استفاده کرده است و این نکته را به عنوان کلیدی در نظر بگیریم و دوباره از منظر این نام به دیگر کلمات آیه دقت کنیم تا مفاهیم  جالب دیگری از آیه برایمان بدرخشد مثلا آن جایی که خداوند خودش را با نام حکیم خوانده است یاآنجا که خود را غفور خطاب کرده است نوع نگاه ما را به دیگر کلمات آن آیه تحت تاثیر خود قرار می دهد.

4- یکی از روش هایی که می تواند بهره ما از قرآن را در این ماه بیشتر کند استفاده از یک دستگاه mp3 player یا استفاده از امکانات گوشی تلفن همراه برای گوش دادن به ترتیل اساتید قرآن در فرصت های مختلف است. فرصت های بسیار زیادی که در زندگی روزمره ما وجود دارد و  در ماه رمضان ارزش بسیار بسیار گرانقیمتی را پیدا می کند و اگرحواسمان به آن  نباشد ممکن است خیلی بی سر و صدا از دستمان برود و حسرتش را بر دل ما بگذارد.

مانند وقت هایی که در مسیر منزل تا سر کار هدر می دهیم، یا وقتی در صف نان یاشیر ایستاده ایم و یا زمان هایی که در اتوبوس یا تاکسی یا هر وسیله نقلیه دیگری سپری می‌کنیم .استفاده از ترتیل اساتیدی چون محمد منشاوی، شهریار پرهیزکار، شاطری و... به علت صوت دلنشین و سرعت تلاوت مناسب از استقبال بیشتری برخورداراست.

5- برای آنان که می خواهند دراین ماه روزی یک جزء از قرآن را تلاوت کنند اما به علت آشنا نبودن با روان خوانی قرآن هرگز موفق به آن نمی شوند نیز استفاده از تلاوت های رادیویی و تلویزیونی و یا همین فایل های صوتی یا نوار های کاست بسیار کاربردی خواهد بود.

 یک تجربه ویژه و کاربردی:

در این جا می خواهیم شما را با  یک روش تضمینی برای تدبر  و بهره مندی بیشتر از مفاهیم قرآن آشنا کنیم.

1- مرحله اول این است که یک قرآن با ترجمه عالی و ساده پیدا کنید چرا که بسیاری از ترجمه های موجود قرآن دچار پیچیدگی های نگارشی و حتی غلط های فراوان معنایی می باشند! در این راستا یک پیشنهاد خوب استفاده از ترجمه آیت ا... مکارم شیرازی است که در میان ترجمه‌های موجود امتیازات ویژه خود را دارد، پیشنهاد می شود.(قرآن های موجود در حرم حضرت رضا علیه السلام از این گونه است)

مدل های متعددی از قرآن های ترجمه شده توسط آیت ا... مکارم وجود دارد که می توانید براساس سلیقه خود انتخاب کنید اما یکی ازآن ها که بسیار جالب و مورد استفاده 
است و به " قرآن حکیم"معروف است علاوه بر ترجمه روان تفسیر کوتاه و روانی از برخی آیات منتخب ارائه می‌دهد که بسیار کاربدی و خواندنی است.

2- در مرحله بعد از خدا می‌خواهیم که به حق این ماه عظیم خودش از گنج های ویژه  قرآن برایمان بهره ای جدید قرار دهد

3- با  توکل بر خدا و کمک از ائمه شروع به خواندن آیات و ترجمه آن ها می کنیم اما...

4- اما این که شما باید این حس را در قرآن خواندنتان تمرین کنید که: این قرآن و این آیات برای من نازل شده است، برای خود من ، برای زندگی من، برای درد های من، برای خوشبختی من، برای... ونه حتی فقط برای پیامبران یا بزرگان دین و با این حس قرآن را بخوانید که انگاری خدا دارد با خود تو صحبت می کند، بدون واسطه، بدون فاصله.... حتی در گوش تو! و هر پندی و هر حکمتی و هر نکته ای برای توست برای خود خودت!

5- وقتی انسان این گونه قرآن می خواند(که اتفاقا توصیه برخی بزرگان نیز هست مثلا یکی از دانشمندان بزرگ اسلامی در وصیت خود به فرزندش می گوید: رمز موفقیت من درزندگی این بود که قرآن را جوری می خواندم که گویی بر من نازل شده است) به مرور احساس می کنید که بعضی آیه ها (مثلا در هر 10 صفحه یک آیه) عطر و طعم دیگری دارد و به صورت جدیدی جلوه گری می کند.

6- این آیه ها را جدا کنید(مثلا این آیه و ترجمه آن را در کارت یا کاغذی بنویسید)

7- حال وقت ن است که این آیه را به همراه ترجمه اش بارها و بارها و در فرصت های مختلف بخوانید و روی آن فکر کنید و سعی کنید نکات جدیدی از این آیه را برای زندگی خودتان کشف کنید و حظ آن را ببرید.

8- بعد از این که برداشت های شخصی تان را جمع و جور کردید می توانید به تفسیر های معتبر اسلامی مرا جعه کنید و  نکات جدید تری را کشف کنید (انتخاب تفسیر هم مهم است چرا که شاید تفسیر بسیار ارزشمند "المیزان" برای شروع مناسب نباشد و چه بسا تفسیر های "نور" یا "نمونه" پیشنهاد بهتری باشد)

9- یک نکته جالب این است که اگر یک دوره کامل قرآن را این گونه مرور کنید و بعد آیه هایی که انتخاب کرده اید را کنار هم بگذارید به یک تحلیل جامع و کامل از ویژگی های شخصی تان می رسیدکه بسیار مفید و کاربردی است.

10- یک تجربه بسیار مهم دیگرآن است که  عمل کردن به علوم الهی (که قرآن معدن آن است)  خود موجب باز شدن درهای جدیدی از علم به روی انسان می شود که این تازه اول راه کمال و خوشبختی است...

 به قول امام صادق علیه السلام: علم را به وسیله عمل کردن به آن طلب کنید.

بعد نوشت:

عمده نکات بالا رو مهندس احدیان از یکی از علمای خوش ذوق یادگرفته بودند که وقتی چندسال پیش من داشتم ویژه نامه ماه مبارک رمضان رو برای روزنامه خراسان آماده می‌کردم ازش استفاده کردم و در همون ویژه نامه چاپش کردیم

دیدم حیفه در این ایام بسیار بسیار ذی قیمت باز نشر نشه

شدیدا التماس دعا...

/ 22 نظر / 186 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

[گل]

MoSaFeR

√ لطفــــا انتشــــــار دهید در راستای توهین به پیامبر اسلام استفاده از "جستجوگر گوگل" و سایت "یوتیوپ" ممنوع ... به گزارش خبرگزاری فارس، پس از آنکه «مارتین جوزنبولت» مدیر شرکت گوگل طی سخنانی اعلام کرد که انتشار فیلم موهن به رسول‌الله را در یوتیوپ متوقف نمی‌کند و علت آن را آزادی اندیشه نامید علمای مسلمان استفاده از جستجوگر گوگل و سایت یوتیوپ را در تمامی کشورهای مسلمانان تحریم کردند. بنابر این گزارش علمای مسلمان خواستار توقف استفاده از گوگل و یوتیوب به مدت دو روز شده‌اند تا معلوم شود یک میلیارد و نیم مسلمان نمی‌توانند توهین به پیامبر بزرگوارشان را بپذیرند. به گزارش فارس، قرار است روز دوشنبه و سه‌شنبه 24 و 25 سپتامبر (3 و 4 مهر) روز عدم استفاده از دو سایت یاد شده است و انتظار می‌رود در صورت همراهی همه مسلمانان با این امر سهام شرکت گوگل افت کرده و خساراتش به 210 میلیون دلار برسد.

من

حاج آقا! آپ کِنِن دِگه این وبلاگتانِ! چشمما خشک رفت به ای پست !!!

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1941178135

..

سلام! نکات بسیار خوبی بود که به درد کل زندگی انسان میخوره فقط یک نکته که در بین خوندن متنتون به ذهن من رسید در مورد ترجمه قرآن بود که برای من یک سوال پیش اومد: من چون خودم مفردات هم کار میکنم زمانی که ترجمه های مترجم های مختلف رو کنار هم میزاریم متوجه یکسری از تناقض ها و تفاوت های جالبی میشیم و معمولا ترجمه آیت الله مکارم به علت اینکه احتمالا استاد میخواستند ساده بنویسند اشتباه های لغوی بیشتری هم داره (( منبع بررسی ما مفردات راغب هست که یکی از قوی ترین اساتید علم مفردات به حساب می آید)) حالا با توجه به این نکته باز هم به نظر شما فهم معانی مهم تره یا اینکه دنبال یک مترجمی باشیم که از معنی درست لغات هرچند ثقیل استفاده کرده باشه ؟؟ باز هم متشکرم از مطلب آموزنده تون

مسافر

در وبلاگتو تخته كن برادر....!!!!!

مسافر

يه مطلبي يه جوابي يه حرفي يه چيزي... به چي دلمونو خوش كنيم آقاي ملكي

azimeh

عالی بود التماس دعا

اعجاز قرآن

سلام ممنون از نوشته زیبا و مفیدتون با اجازه از مطلبتون کپی کردم

علی

اگر به دنبال راه قرآن فارغ از روایت و حدیث و غیره هستی و میخواهی مطابق آیه 6 سوره الجاثیه فقط از خدا و آیاتش اطاعت کنی سری به سایت www.noorpods.com بزن. صراط مستقیم فقط در بطن قرآن است و لا غیر.